MC03GTN500150
Mfr.Part #
MC03GTN500150
Manufacturer
Viking Tech
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±2%
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Style :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Failure Rate :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Capacitance :
15 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Features :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
MC03GTN500150
Viking Tech MC03GTN500150
MC 15 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)