MBRF7H60-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRF7H60-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 60V
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Number of Terminations :
2
Forward Current :
7.5A
Diode Type :
Schottky
Application :
EFFICIENCY
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Peak Reverse Current :
50μA
Published :
HTS Code :
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
150A
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
7.5A
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 7.5A
Datasheets
MBRF7H60-E3/45
Vishay MBRF7H60-E3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 7.5A -65°C~150°C 50μA @ 60V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF7H60-E3/45 Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 50μA volts.There is an average rectified current of 7.5A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 7.5A.150A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 50μA, as indicated by the data chart.
MBRF7H60-E3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 50μA volts
an average rectified current of 7.5A volts
the peak reverse is 50μA
MBRF7H60-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRF7H60-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB