MBRF10100CT-JT
Mfr.Part #
MBRF10100CT-JT
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE ARRAY 100V 5A ITO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Mount :
Through Hole
Width :
4.77mm
Number of Phases :
1
Forward Current :
5A
Height :
15.5mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
110A
Application :
GENERAL PURPOSE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 5A
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Type :
Schottky
Number of Pins :
220
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Common Cathode
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reverse Current :
50nA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
5A
Length :
10.27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Current-Max :
5A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
MBRF10100CT-JT
Diodes Incorporated MBRF10100CT-JT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 5A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF10100CT-JT Overview
This device can support a maximum output voltage of 5A.A forward voltage of 5A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 50nA.
MBRF10100CT-JT Features
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 50nA
a reverse voltage peak of 50nA
MBRF10100CT-JT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
MBRF10100CT-JT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23