MBRF7H45HE3/45
Mfr.Part #
MBRF7H45HE3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Package / Case :
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Mounting Type :
Through Hole
Average Rectified Current :
7.5A
HTS Code :
Application :
EFFICIENCY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 7.5A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Forward Current :
7.5A
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Phases :
1
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Reverse Current :
50μA
Published :
Max Surge Current :
150A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MBRF7H45HE3/45
Vishay MBRF7H45HE3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 630mV @ 7.5A -65°C~150°C 50μA @ 45V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF7H45HE3/45 Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 50μA volts.Devices like this have an average rectified current of 7.5A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 150A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 50μA.
MBRF7H45HE3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 50μA volts
an average rectified current of 7.5A volts
the peak reverse is 50μA
MBRF7H45HE3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRF7H45HE3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB