MBRF50045
Mfr.Part #
MBRF50045
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 250A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
TO-244AB
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Peak Reverse Current :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 250A
Application :
Power
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
250A
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
2
Forward Current :
500A
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
UPPER
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Datasheets
MBRF50045
GeneSiC Semiconductor MBRF50045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 250A 45V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF50045 Overview
Devices that have a forward voltage of 500A will operate.The reverse voltage peak of this device is 1A.
MBRF50045 Features
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRF50045 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF50045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23