MBRF40100CT
Mfr.Part #
MBRF40100CT
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
Stock
498
In Stock :
498
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 20A
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Published :
2015
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V