MBRF30100CTP
Mfr.Part #
MBRF30100CTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 15A ITO220AB
Stock
296
In Stock :
296
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
2015
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 15A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)