MBRF300150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRF300150
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 150A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 150V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Application :
Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Schottky
Mount :
Chassis Mount
Reverse Current-Max :
1000μA
Average Rectified Current :
150A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2000A
Number of Phases :
1
Package / Case :
TO-244AB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 150A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
MBRF300150
GeneSiC Semiconductor MBRF300150
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 150V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF300150 Overview
MBRF300150 Features
a forward voltage of 1000μA
a forward voltage of 1000μA
MBRF300150 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF300150 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23