MBRF20H100CT
Mfr.Part #
MBRF20H100CT
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Output Current-Max :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reverse Current-Max :
5μA
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Application :
EFFICIENCY
Terminal Position :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
Published :
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 20A
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Number of Phases :
1
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
Number of Elements :
2
Operating Temperature (Max) :
175°C
Number of Terminations :
3
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Datasheets
MBRF20H100CT
Taiwan Semiconductor MBRF20H100CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF20H100CT C0G Overview
It is important to use a forward voltage monitoring system and to ensure that the forward voltage does not exceed 5μA volts.A maximum output voltage of 10A can be supported.
MBRF20H100CT C0G Features
a forward voltage of 5μA
a forward voltage of 5μA
a maximum output voltage of 10A