MBRF20200CT
Mfr.Part #
MBRF20200CT
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V ITO220
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Series :
SWITCHMODE™
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tube
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Element Configuration :
Common Cathode
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
20A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Forward Current :
20A
Number of Pins :
3
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
4.535924g
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
Width :
4.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Radiation Hardening :
No
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Forward Voltage :
1V
Peak Reverse Current :
1mA
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Height :
16.12mm
Length :
10.63mm
Base Part Number :
MBRF20200CT
Supplier Device Package :
TO-220FP
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MBRF20200CT
SMC Diode Solutions MBRF20200CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 10A 200V-DC TO-220-3 Full Pack Through Hole
MBRF20200CTG Overview
In operation, this device will be set to 1V volts forward.In operation, this device will be set to 20A volts forward.In this case, the part can provide a current of 20A.This device is powered with reverse voltage peak of 1mA V.
MBRF20200CTG Features
1V forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
MBRF20200CTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor
MBRF20200CTG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23