MBRF16H60HE3/45
Mfr.Part #
MBRF16H60HE3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 16A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 16A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
150A
Number of Phases :
1
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
16A
Pbfree Code :
yes
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Package / Case :
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Application :
EFFICIENCY
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
HTS Code :
Average Rectified Current :
16A
Peak Reverse Current :
100μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
MBRF16H60HE3/45
Vishay MBRF16H60HE3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 16A -65°C~150°C 100μA @ 60V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF16H60HE3/45 Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 100μA volts.Devices like this have an average rectified current of 16A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 150A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 100μA.
MBRF16H60HE3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 100μA volts
an average rectified current of 16A volts
the peak reverse is 100μA
MBRF16H60HE3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRF16H60HE3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB