MBRF16H50-E3/45
Mfr.Part #
MBRF16H50-E3/45
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE SCHOTTKY ITO-220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
1
Configuration :
Single
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
16A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
Non-rep Pk Forward Current-Max :
150A
2
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Voltage-Max :
0.62V
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature (Max) :
175°C
Application :
EFFICIENCY
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Datasheets
MBRF16H50-E3/45
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination
MBRF16H50-E3/45 Overview
As far as output current is concerned, 16A is the maximum.
MBRF16H50-E3/45 Features
16A is the maximum value
MBRF16H50-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRF16H50-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB