MBRF1545CTHE3/45
Mfr.Part #
MBRF1545CTHE3/45
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
29 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 7.5A
Average Rectified Current :
7.5A
SILICON
Max Operating Temperature :
175°C
Application :
EFFICIENCY
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Forward Current :
15A
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Terminal Position :
Single
HTS Code :
Number of Terminations :
Max Surge Current :
150A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 45V
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
100μA
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
1
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Type :
Schottky
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V