MBRF12045
Mfr.Part #
MBRF12045
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 60A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
1A
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Bulk
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
2
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Position :
UPPER
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Chassis Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-244AB
1
Factory Lead Time :
7 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Forward Current :
120A
Average Rectified Current :
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 45V
Application :
Power
Datasheets
MBRF12045
GeneSiC Semiconductor MBRF12045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 60A 45V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF12045 Overview
When the forward voltage is set to 120A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 1A.
MBRF12045 Features
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRF12045 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF12045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23