MBRF12030
Mfr.Part #
MBRF12030
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 60A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Forward Current :
120A
Application :
Power
Package / Case :
TO-244AB
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
UNSPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 60A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
1A
Element Configuration :
Common Cathode
Mount :
Chassis Mount
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
60A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MBRF12030
GeneSiC Semiconductor MBRF12030
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 60A 30V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF12030 Overview
In operation, this device will be set to 120A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 1A V.
MBRF12030 Features
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRF12030 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF12030 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23