MBRF120200
Mfr.Part #
MBRF120200
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 60A TO244AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Package / Case :
TO-244AB
Application :
Power
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 200V
Average Rectified Current :
60A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Reverse Current-Max :
1000μA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
UNSPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Non-rep Pk Forward Current-Max :
800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 60A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
MBRF120200
GeneSiC Semiconductor MBRF120200
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 60A 200V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MBRF120200 Overview
MBRF120200 Features
a forward voltage of 1000μA
a forward voltage of 1000μA
MBRF120200 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRF120200 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23