MBRF10H90-E3/45
Mfr.Part #
MBRF10H90-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE SCHOTTKY 90V 10A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
90V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770mV @ 10A
Average Rectified Current :
10A
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5μA @ 90V
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Leakage Current :
4.5μA
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
175°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
90V
Max Surge Current :
250A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Forward Current :
10A
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
4.5μA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
MBRF10H90-E3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 770mV @ 10A -65°C~175°C 4.5μA @ 90V Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF10H90-E3/45 Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 4.5μA volts.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 10A.There is no maximum value for 250A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 4.5μA.
MBRF10H90-E3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 4.5μA volts
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 4.5μA
MBRF10H90-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
MBRF10H90-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB