MBRF10H150CTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRF10H150CTG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
10A
ECCN Code :
EAR99
Application :
EFFICIENCY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Surface Mount :
No
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Diode Element Material :
SILICON
Height :
16.12mm
Average Rectified Current :
5A
Length :
10.63mm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-20°C
Width :
4.9mm
Pin Count :
3
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Max Reverse Leakage Current :
45µA
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Peak Reverse Current :
45µA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MBRF10H150CT
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 5A
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-20°C~150°C
Published :
2008
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45μA @ 150V
Number of Pins :
Number of Elements :
2
Radiation Hardening :
No
Output Current-Max :
5A
Diode Type :
Schottky
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Series :
SWITCHMODE™
Max Surge Current :
150A
Forward Voltage :
850mV
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MBRF10H150CTG
onsemi MBRF10H150CTG
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -20°C~150°C 5A 150V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack Through Hole
MBRF10H150CTG Overview
A forward voltage of 850mV will enable the device to operate.This device can support a maximum output voltage of 5A.We should be monitoring the surge current and keeping it below 150A.A forward voltage of 10A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 45μA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 45μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
MBRF10H150CTG Features
850mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A