MBRF10200CT-LJ
Mfr.Part #
MBRF10200CT-LJ
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE SCHOTTKY 5A ITO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Reverse Current-Max :
100μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Additional Feature :
High Reliability
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 5A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
1 Pair Common Cathode
Non-rep Pk Forward Current-Max :
110A
Application :
GENERAL PURPOSE
Output Current-Max :
5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MBRF10200CT-LJ
Diodes Incorporated MBRF10200CT-LJ
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
MBRF10200CT-LJ Overview
You should use a forward voltage monitoring system and never allow the forward voltage to exceed 100μA.The maximum output voltage can be set to 5A.
MBRF10200CT-LJ Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 5A
MBRF10200CT-LJ Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
MBRF10200CT-LJ applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23