MBR750HC0G
Mfr.Part #
MBR750HC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A TO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
TO-220AC
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 7.5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-220-2
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Datasheets
MBR750HC0G
Taiwan Semiconductor MBR750HC0G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 7.5A -55°C~150°C 100μA @ 60V Tube TO-220-2 Through Hole