MBB02070C6201FC100
Mfr.Part #
MBB02070C6201FC100
Description
RES 6.2K OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.2kOhm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
600mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.6W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
350V
Published :
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Diameter :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
Vishay MBB02070C6201FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2kOhm, 0.6W, Metal Film,