MBB02070C5901FRP00
Mfr.Part #
MBB02070C5901FRP00
Description
RES 5.9K OHM 0.6W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.6W
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Voltage - Rated DC :
300V
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Axial
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
600mW
Power Rating :
600mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
5.9kOhm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
350V
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Vishay MBB02070C5901FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.9kOhm, 0.6W, Metal Film,