MBB02070C5494FC100
Mfr.Part #
MBB02070C5494FC100
Description
RES 5.49M OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
600mW
Contact Plating :
Tin
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±1%
Resistance :
5.49MOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.5mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Through Hole
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay MBB02070C5494FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.49MOhm, 0.6W, Metal Film,