MBB02070C5111FRP00
Mfr.Part #
MBB02070C5111FRP00
Description
RES 5.11K OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
600mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.6W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.11kOhm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
600mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
300V
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
300V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Diameter :
2.5mm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Vishay MBB02070C5111FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.11kOhm, 0.6W, Metal Film,