MBB02070C2804FRP00
Mfr.Part #
MBB02070C2804FRP00
Description
RES 2.8M OHM 0.6W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.6W
Surface Mount :
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Max Power Dissipation :
600mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
2.8MOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%