MBB02070C2741DRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBB02070C2741DRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.74K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
6.5024mm
Resistance :
2.74kOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.6W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
600mW
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.5mm
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Vishay MBB02070C2741DRP00
2.74kOhms, 0.6W, Metal Film,