MBB02070C2700DC100
Mfr.Part #
MBB02070C2700DC100
Description
RES 270 OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Diameter :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
270Ohm
Power (Watts) :
0.6W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Additional Feature :
RATED AC VOLATGE: 350V (AC)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
600mW
Working Voltage :
350V