MBB02070C1470FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBB02070C1470FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 147 OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
2.5mm
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
14 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Resistance :
147Ohm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.6W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
600mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Vishay MBB02070C1470FCT00
FIXED RESISTOR, 147Ohm, 0.6W, Metal Film,