MBB02070C1134FC100
Mfr.Part #
MBB02070C1134FC100
Description
RES 1.13M OHM 0.6W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Diameter :
2.5mm
Resistance :
1.13MOhm
Series :
MBB/SMA 0207 - Professional
Working Voltage :
350V
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.6W
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
600mW
Metal Film
Vishay MBB02070C1134FC100
FIXED RESISTOR, 1.13MOhm, 0.6W, Metal Film,