MBASU105SB7473MFNA01
Mfr.Part #
MBASU105SB7473MFNA01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402
Base Product Number :
MBASU10
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.047 µF
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5 mm
Ratings :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
50V
- 55 C
TAIYO YUDEN MBASU105SB7473MFNA01
MBAS 0.047 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)