MBASA168BB5226MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBASA168BB5226MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X5R
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
X5R
Capacitance :
22 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Failure Rate :
Voltage - Rated :
4V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Series :
MBAS
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Tolerance :
±20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Base Product Number :
MBASA16
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
TAIYO YUDEN MBASA168BB5226MTNA01
MBAS 22 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)