MBASU105SB5102KFNA01
Mfr.Part #
MBASU105SB5102KFNA01
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 50V X5R 0402
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Width :
0.5 mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Capacitance :
1000 pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Base Product Number :
MBASU10
Dielectric :
X5R
Height :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
TAIYO YUDEN MBASU105SB5102KFNA01
MBAS 1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)