MBASU063SCG2R9CFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBASU063SCG2R9CFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.9PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Series :
MBAS
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Lead Style :
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Standard
Length :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
0.3 mm
Tolerance :
±0.25pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Capacitance :
2.9 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Width :
0.3 mm
Brand :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
MBASU06
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
TAIYO YUDEN MBASU063SCG2R9CFNA01
MBAS 2.9 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)