MBASU063SCG1R8CFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBASU063SCG1R8CFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1.8 pF
Product :
General Type MLCCs
Features :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
MBASU06
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Brand :
Height :
0.3 mm
Length :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
MBAS
Product Status :
Active
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination :
Standard
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.3 mm
TAIYO YUDEN MBASU063SCG1R8CFNA01
MBAS 1.8 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)