MBASH21GSC7474MTCA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBASH21GSC7474MTCA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Series :
MBAS
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.25 mm
Dielectric :
X7S
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Lead Style :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Length :
2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Temperature Coefficient :
X7S
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.2 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
0.47 µF
Base Product Number :
MBASH21
Product Status :
Active
Features :
Product :
General Type MLCCs
TAIYO YUDEN MBASH21GSC7474MTCA01
MBAS 0.47 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)