MBASG31LSB5475MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBASG31LSB5475MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
MBASG31
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.2 mm
Termination :
Standard
Width :
1.6 mm
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Capacitance :
4.7 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
Features :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±20%
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
X5R
Lead Spacing :
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Lead Style :
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Series :
MBAS
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
TAIYO YUDEN MBASG31LSB5475MTNA01
MBAS 4.7 μF 35V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)