MBARQ167SCG750JTRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBARQ167SCG750JTRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 75PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Capacitance :
75 pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
250V
Product :
General Type MLCCs
Width :
0.8 mm
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
MBARQ16
Series :
MBAR
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
TAIYO YUDEN MBARQ167SCG750JTRA01
MBAR 75 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MBARQ167SCG750JTRA01 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
MBARQ167SCG750JTRA01 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)