MBARQ105SCG0R9BFRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBARQ105SCG0R9BFRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.9PF 250V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Capacitance :
0.9 pF
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
MBARQ10
Product :
General Type MLCCs
Features :
Series :
MBAR
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±0.1pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MBARQ105SCG0R9BFRA01
MBAR 0.9 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MBARQ105SCG0R9BFRA01 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
MBARQ105SCG0R9BFRA01 Features
a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)