MBARQ105SCG5R1CFRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBARQ105SCG5R1CFRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G (NP0)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
250V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
5.1 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Features :
Base Product Number :
MBARQ10
Brand :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Series :
MBAR
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Failure Rate :
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±0.25pF
Lead Spacing :
Ratings :
RoHS :
Details
TAIYO YUDEN MBARQ105SCG5R1CFRA01
MBAR 5.1 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
MBARQ105SCG5R1CFRA01 Overview
A program's size/dimension is 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
MBARQ105SCG5R1CFRA01 Features
a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)