M80-5100842
Mfr.Part #
M80-5100842
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Stock
230
In Stock :
230
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Material :
Polyphenylene
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
800V
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
9 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tube
Plating Thickness :
30μin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Stack Height (Mating) :
7.3mm 7.7mm 9.75mm 10.75mm 13.35mm 14.75mm
Length :
18mm
Published :
2008
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated DC :
120V
Number of Positions :
8
MIL Conformance :
No
Feature :
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Current Rating (Amps) :
2.2A
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Width :
5.55mm
Series :
Datamate J-Tek
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Housing Color :
Black
Height :
5.6mm
Connector Type :
Header
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Durability :
500 Cycles
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
No
Max Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
6.05mm
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
25mOhm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Number of Rows :
2
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
Number of Positions Loaded :
All
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Insulation Resistance :
100MOhm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
3A
Orientation :
Straight
Datasheets
M80-5100842
Harwin M80-5100842
Datamate J-Tek Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 8-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height