M55342K12B976ART3
Mfr.Part #
M55342K12B976ART3
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Feature :
Military, Non-Inductive
Width :
812.8μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
1.6256mm
Supplier Device Package :
Resistance :
976Ohms
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
100mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
838.2μm
Datasheets
M55342K12B976ART3
Vishay M55342K12B976ART3
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 976Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C