M55342K12B20B0RWS
Mfr.Part #
M55342K12B20B0RWS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
20kOhms
Thickness :
254μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
100mW
Width :
812.8μm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Length :
1.6256mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Datasheets
M55342K12B20B0RWS
Vishay M55342K12B20B0RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 20kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C