M55342K10B470ARWS
Mfr.Part #
M55342K10B470ARWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/2W 1010
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Non-Inductive
Height :
838.2μm
Length :
2.667mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
470Ohms
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.105Lx0.100W 2.67mmx2.54mm
Width :
2.54mm
Packaging :
Tray
Package / Case :
Nonstandard
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1010
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
M55342K10B470ARWS
Vishay M55342K10B470ARWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1010 Series, Thin Film, 470Ohms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~150°C