M55342K09B261DRWSV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342K09B261DRWSV
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 261 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Military, Non-Inductive
Length :
6.5786mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tray
Resistance :
261Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.259Lx0.124W 6.58mmx3.15mm
Tolerance :
±1%
Height :
838.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.1496mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2512
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Power (Watts) :
1W
Composition :
Thin Film
Vishay M55342K09B261DRWSV
Military, MIL-PRF-55342, RM2512 Series, Thin Film, 261Ohms, 1W, ±1%, -55°C~150°C