M55342K06B56B0RWS
Mfr.Part #
M55342K06B56B0RWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.15W 0705
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
56kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
381μm
Composition :
Thin Film
Length :
2.032mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tray
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Width :
1.27mm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
150mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
M55342K06B56B0RWS
Vishay M55342K06B56B0RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 56kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C