M55342K06B56B0RT5
Mfr.Part #
M55342K06B56B0RT5
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2.032mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Resistance :
56kOhms
Max Power Dissipation :
150mW
Width :
1.27mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
838.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.15W
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
M55342K06B56B0RT5
Vishay M55342K06B56B0RT5
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 56kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C