M55342K06B556ARTS
Mfr.Part #
M55342K06B556ARTS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 556 OHM 0.1% 0.15W 0705
Power (Watts) :
0.15W
Composition :
Thin Film
Length :
2.032 mm
Failure Rate :
0.01 %
Resistance :
556 Ω
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
150 mW
Features :
Military
Tolerance :
0.1 %
Supplier Device Package :
Base Product Number :
M55342
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Height - Seated (Max) :
0.033 (0.84mm)
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Width :
1.27 mm
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
M55342K06B556ARTS
Vishay M55342K06B556ARTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 556 Ω, 0.15W, 0.1 %, -55°C ~ 150°C