M55342K06B234ART5
Mfr.Part #
M55342K06B234ART5
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 234 OHM 0.1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.27mm
Thickness :
381μm
Power (Watts) :
0.15W
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
Length :
2.032mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Max Power Dissipation :
150mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Case Code (Imperial) :
Resistance :
234Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
M55342K06B234ART5
Vishay M55342K06B234ART5
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 234Ohms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C