M55342K06B218ART3
Mfr.Part #
M55342K06B218ART3
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705
Max Power Dissipation :
150mW
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
838.2μm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.032mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness :
381μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.15W
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.27mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Resistance :
218Ohms
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
M55342K06B218ART3
Vishay M55342K06B218ART3
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 218Ohms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C