M55342K06B1B50CWS
Mfr.Part #
M55342K06B1B50CWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
No
Resistance :
1.5kOhm
Feature :
Military, Non-Inductive
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
150mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
WAFFLE PACK
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Working Voltage :
50V
Datasheets
M55342K06B1B50CWS
Vishay M55342K06B1B50CWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C